Gta Turkish City
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gta Turkish City

Gta - III - Vice City - San Andreas - IV - V

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

GTA 4 - Bilgiler...

YazarMesaj
JokeR
General
General
JokeR

GTA 4 - Bilgiler... Empty
MesajKonu: GTA 4 - Bilgiler...   GTA 4 - Bilgiler... EmptySalı Mart 30, 2010 4:04 pm

GTA 4
Anlatılmaz, yaşanır...

Defalarca oynadım bu oyunu, henüz bitirmedim hala ama bitmesinide istemiyorum aslında. Defalarca oynadım dedim çünkü geçtiğim sokaklardan defalarca geçtim... İndim arabamdan, bıraktım bir sokağa, park ettim... Vurdum kendimi yollara... Gece demedim, gündüz demedim. Yürüdüm... Şehri dinledim... İnsanları izledim... Ben bu oyunu sadece ilk beş dakikasını oynadım arkadaşlar... Geri kalanını gerçekten yaşadım. Hanginiz gerçekten kurallara uyarak oynuyor sunuz? Görev yapıp bir an önce oyun bitirme zihniyetinden uzak kırmızı ışıkta duruyor, yayalara yol veriyor sunuz? Hanginiz köprülerdeki bilet gişelerinde para ödedikten sonra "Size iyi günler dilerim bayım" diyen gişe görevlisine korna ile "Eyvallah" diyerek onu selamlıyor sunuz? Daha anlatmak istemiyorum ama bilin istiyorum... Hiç bir araba bir yayaya çarptığında arabanızı kenarı çekip, olay yerine koşup 911' i arayıpta ambulans çağırdınız mı? Ama iş karıyı kızı discoya bara götürmeye gelince aslan kesiliyorsunuz değil mi hepiniz? =) Çalarım arabayı, basarım gaza, kırarımda dökerimde... Nasılsa oyun bu diye... ROCKSTAR GAMES i kutlamak lazım. Bize aslında iki oyun birden yaptıkları için. Biri oynamamız biride yaşamamız için... Bazı oyunlar oynanır, bazıları ise anlatılmaz yaşanır... GTA 4 te her ikiside mevcut arkadaşlar... Şimdi buyrun, en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebildiğim GTA 4 ü sizlere birkezde ben anlatayım. Yanlız tek birşey söyleyeceğim. Tüm bildiklerimi buraya yazmıyorum. Yazmıyorum ki sizlerede bir al benisi olsun oyunun... Umarım benim gördüklerimi sizlerde görebilirsiniz... Oyun oynamayı bırakıp birgünde benim gibi yaşayabilirsiniz... İyi oyunlar ve iyi yaşamlar...

GTA 4 ve HİKAYEMİZ

Öncelikle bugüne kadar yapılmış en iyi GTA oyunu olduğunu söyleyebileceğim GTA 4 oyunun ana karakterlerini sizlere taktim etmek ve hikayemize inceden bir giriş yapmak istiyorum. Biliyorsunuz ki GTA 4 bir karakterin hikayesinden çok film gibi senaryosuyla farkında olmadan birçok ayrı karakterin hayat hikayesini bizlere yaşatıyor... Bu film tadında ki oyunun başrol oyuncusu olarakta ROCKSTAR GAMES bize bu sefer NIKO BELLIC adında bir karakteri baaş etmiş. Oyunun geçtiği ülke ise tabiki yine AMERIKA ve biz yine oyundaki adı LIBERTY CITY olan NEWYORK şehrindeyiz...

Peki kimdir bu NIKO, nerden gelir, nereye gider ve kimlerle gider ? Gelin hep beraber film senaryosu tadındaki hikayemizin kahramanlarına kısa bir göz atalım...

NIKO BELLIC

Niko Rusya doğumlu eski bir Sırp askerdir. Zamanında donanmada resmi olarak yer almış daha sonra değim yerindeyse ordudan ihrac edilmiş ve sivil savunma örgütlerine dahil olarak Doğu Avrupa cephesi olan Bosna' da savaşmış, abisi yıllardır süre gelen bu savaşta öldürülmüş, gördüğü vahşet ve dram üzerine yaşadığı toprakları terketmeyi düşünmüş bir kişidir. Sivil mücadele zamanında Bosna' da savaşırken mensubu olduğu müfreze grubu Bosnalılar tarafından pusuya düşürülür ve ağır zahiyat
verir. Bu baskında 12 arkadaşını kaybeden Niko saldırıdan yaralı bir şekilde kurtulur. Fakat kendisi gibi bu saldırıdan kurtulan grup arkadaşları Florian Cravic ve Dark Brevic ten şüphelenen Niko bu arkadaşlarından birinin yada ikisinin müfrezeye ihanet edip davalarını sattıklarını düşünür. Savaştan kaçıp büyüdüğü kasabaya dönen Niko bir yandan da suç dünyasının içine dalar ve hapishaneye bile düşer. Hapisten çıktıktan sonra Yugoslavya' dan İtalya' ya insan kaçakçılığı yapan Rodislav Bulgarin' le
tanışır ve onun ekibine girer. Bu sırada da Florian' ın Liberty City'e gittiğini öğrenir. Yine İtalya' ya botla insan kaçırdıkları bir gece bot kayalara çarpıp batar. Niko yüzerek kendini kurtarır. Ancak Bulgarin, botu Niko' nun batırdığına ve paralarla kaçtığına inanmaktadır. Bu yüzden o da Niko'yu aramaktadır.

Niko Platypus adında bir yük gemisinde çalışmaya başlar. 7 ay denizlerde dolaştıktan sonra 2007 Ekim' inde Liberty City'e gelir. Zaten kuzeni Roman'da sürekli ona mektuplar yazıp yanına gelmesini istemektedir. Mektupları okuduğu günlerde annesininde ısrarlarını hatırlayan Niko kuzeni Roman' ın zengin ve eğlenceli hayatını paylaşmak için Platypus dan iner. Ancak onu büyük bir süpriz beklemektedir. Roman mektuplarında yazdığı gibi son model arabaları olan, para içinde yüzen, malikanede yaşayan ve güzel kızlarla gezen biri değildir. Tam tersi, sadece bir taksi durağının sahibir ve fazla parası da yoktur. Niko kısa zamanda kendini hem kuzeninin hemde büyük bir dünyanın belalı işlerinin içinde bulur. Eski bir asker olan Niko soğuk kanlı ve asi yapısıyla mülteci olarak geldiği Amerika' da önce illegal işlerden başlayarak daha sonra kartlarını büyük oynayarak hikayesini bize yaşatırcasına atlatıyor. Yasa dışı işler ile Amerika' da sisteme ayak uyduran Niko Bellic bir süre sonra 10 yıldır izini sürdüğü bir kişininde bu topraklarda yaşadığını öğrenir.

ROMAN

Roman ise hikayemizin ikinci ana karakteridir Kendisi kahramanımız Niko Bellic' in amcasının oğludur. 2000 senesinin başlarında Amerika' ya yerleşmiş ama ne yazık ki başını beladan hiç kurtaramamıştır. Onunda bu hayatta annesinden başka kimsesi yoktur. Onuda Amerika' da yaşadığı sıralarda ülkesinden gelen acı bir haberle kaybetmiştir. Çok sevdiği ve kısa zamanda yanına aldırmak istediği annesi çıkan bir yangında ölmüştür. Ama olayın aslı bu değildir. Olayın aslını kuzeni Niko' nun itiraf etmesiyle öğrenmiştir. Aslında annesi savaş yıllarında bir baskın sırasında evinde yakılarak öldürülmüştür. Kötü yalan söyleyen korkak bir kişiliktir... Üstelik kumar hastalığıda vardır. Ufak bir taksi durağını işletmesine rağmen kumar tutkusu yüzünden geçinememektir. Buda yetmiyormuş gibi kumar oynayabilmek için Arnavut ve Rus tefecilerden aldığı paralar yüzünden başı çok büyük belaya girmiştir. Saf, korkak ama her daim iyimser olan Roman bol keseden atmasını sevdiği için kuzenininde başını belaya sokmakta geç kalmaz. Zaten Niko' yuda Amerika' ya getirirken türlü türlü söylediği yalanlar yüzünden daha sonra da kuzeninin başını çok yakacak bir karaktertir. Aslında bir yöndende oyunun en renkli simalarından olan Roman olmasa Niko ne Amerika' ya gelirdi nede aksiyonu bol bir oyunumuz olurdu =) Roman Niko Bellic' in kuzeni olduğundan dolayı Libert City de her vakit görüşebileceği tek insandır Ayrıca sevdiği kızın adı Mallorie... Kendisi yanında çalışmasına rağmen ne ona açılabilir nede kumar tutkusu yüzünden kendisini etkileyebilir. Sevdiği hobileride yok değil tabi. Bowling, dart oynamanın yanı sıra en büyük hobiside bilardo. Aynı zamanda içki alemlerini çok seven Roman' ın en büyük tutkusuda diskolara ve striptiz klublerine gitmek... Fast food kültürüne hayran olan Roman' ın en sevdiği mekan Burger Shot... Eğer kuzenimiz Roman ile aramızdaki ilişkiyi sıkı tutarda saygı oranımızı %60 ın üzerine tutarsak oyundaki cep telefonumuz yardımıyla onu arayabilir, seçeneklerden Araba Servisi seçeneğini seçersek kuzenimiz buluduğumuz yere en hızlı şekilde tanıdığı bir taksiciyi bizim için yolluyor... (Ah Roman ah. Yaktın bizi...)

VLAD

Kendiside Niko Bellic gibi Rus kökenli bir göçmendir. Amerika' ya yıllar önce yerleşmiş ve İtalyanlardan sonra giderek örgütlenen Rus mafyasının içinde senelerdir kendisine iyi bir yer arayan adi, basit bir suçludur. Kişilik olarak kendisini çok güçlü göstermeye çalışan, kabalığı ve fevri tavırlarıyla insanları aşağılayarak bir yere varmaya marifet sana Vlad yanına aldığı bir kaç adam ile parasal gücünü kullanarak küçük çaplı bir mafya kurmuştur. Yaptığı işlerle adını duyurup büyük Rus mafyalarından saygı görmeye çalışan Vlad Broker semtinin Hove sahili semalarını demir yumruk stratejisiyle yönetip sokak esnafı ve semt sakinleri üzerinde korku salmış biri olmasıyla beraber aynı zamandada insanlar üzerinde parayla üstünlük kurmaya çalışan bir tefecidir. Kendisi aynı zamanda Niko Bellic in kuzeni Roman' ın da en büyük baş belasıdır.

LITTLE JACOB

Afrika kökenli Karayip li bir göçmendir... Amerika' ya küçük yaşta yerleşmiş, Harlem kültürü ile büyümüş bir zencidir kendisi. Dukes bölgesinin tüm silah trafiğini arkadaşı ve kardeşi gibi gördüğü Badman ile idare eder. Ağır bir Jamaika aksanıyla İngilizce konuşur. Little Jacob aynı zamanda bir Rasta' dır. Yani Rastafari dinine mensupdur. Sürekli marihuana içer alem takılır...
Varoş semtlerinde ve illegal işlerde girip çıkmadığı delik yoktur. Bu yüzden kendisine Harlem' in en azılı suçlusu Jacob' un adıyla hitap ediyorlar. Küçük Jacob hikayenin en başlarında kahramanımız Niko' nun güçlü olmak için bulaştığı yasa dışı işlerde karşımız çıkıyor. Niko' nun kendisine yardım etmesiyle birlikte kendisine bir vefa borcu olduğunu söyleyen Jacob aslında çok vefalı ve adam satmayacak biridir. Aynı zamanda şehrin tüm uyuşturucu ticaretindede hatrı sayılır bir yeri vardır. Niko' nun kuzeni Roman' ınında çok iyi arkadaşı olan Jacob hikaye boyunca kahramanımız Niko' nun en gözü kara ve en yakın dostu olacaktır. İçki içmekten, Marihuana sarmaktan ve bilardo oynamaktan hoşlanır. Roman gibi oda bir fast food müptelasıdır ve en sevdiği mekan Cluckin Bell adlı fast foot restorantıdır. Striptiz kluplerine gitmeyi ve gece hayatı yaşamayı seven Jacob' un arası bir çok polis memuruyla da iyi durumdadır (organize işler hesabı) Liberty City' nin tüm illegal işlerinde yer edinmiş Jacob' u gece hayatından dolayı öğlen 13:00 ile sabah 04:00 saatleri arasında arayabiliyoruz. Cep telefonumuz yardımıyla istediğimiz yere istediğimiz silahı getirtebileceğimiz Jacob aynı zamanda hikayemizin ilerleyen bölümlerinde Niko' nun da en delikanlı arkadaşı olacaktır...

ELIZABETA

Hikayemizdeki en yasa dışı işleri yapan kadın karakterdir. Uyuşturucu ve silah ticaretinin yanı sıra büyük suikastlerde plan ve stratejiler üzerine çalışan ve suikast yapacak adamlarla yapılacak adamları tek tek seçen eski bir güvenlik görevlisiymiş. Yıllar önce polis olmak için girdiği sınavlarda ırkçılık engeline uğramış Elizabeta şimdilerde kendisini şehrin tüm yasa dışı büyük organizelerine vermiş ağır bir isimdir. Yaşadığı yerin bilinmesine rağmen polis bile suç üstüsü olmadığı için yakalayamadığı Elizabeta yaptığı işlerden ve kullandığı maddelerden ötürü olsa gerek tam bir paranoyak şizofrendir. Kimseye güvenmeyen ve heran kendisini izleniyormuş gibi zanneden karakterimiz her nedense Niko Bellic' i çok tutuyor ve sürekli kendisiyle irtibat halinde kalmasını istiyor.

BRUCIE

Karakterimiz kuzenimiz Roman' ın en iyi müşterilerinden biridir. Kendisine ait bir araba modifiye dükkanı vardır. Sahip olduğu yaşam koşullarının klasik bir karakter şekli olan Brucie zengin bir hayat ve para üzerine kurulu bir sistemle hayatına devam etmektedir. Şehirde tanımadığı hayat kadını ve fahişe yoktur Ayrıca kendisinin çok güçlü bir araba tutkusu vardır. Araba kaçakçılığı ve araba ticareti ile uğraşan karakterimiz çalıp himayesine aldığı arabaları modifiyeleyerek satar. En büyük hobileri spor ve helikopter sürmektir. Zaten evinin çatısında da bir helikopteri vardır. Zamanında deniz sporlarıyla da uğraşmış olan zengin aile çocuğu Brucie aynı zamanda bot ve yat turlarınada büyük ilgi duymaktadır. Vucud geliştirme sporuyla uğraşan karakterimiz kendini çok özel bir insan zanneder. Çok konuşur ve çoğu kezde boş konuşur. Kişilik olarak megaloman ve egoist bir yapıya sahip olan Brucie ile aramızdaki saygıyı %75 in üzerinde tutmayı becerirsek cep telefonumuz yardımıyla her istediğimiz yere bizim için helikopter getirebiliyor. Sağolsun parası bok olan bir arkadaşımız. Ama çıkar dünyası işte. Ticaret ve illegal para hayatını devam ettirebilmesi için Niko' dan sürekli araba çalmasını ve kendine getirmesini istiyor... Ama Brucie' nin kirli yüzünü ortaya çıkarmakta size kalmış. Güzellikler ayrıntılarda gizlidir =)

DWAYNE

Bohan ve Algonquin bölgelerinde faaliyet gösteren "North Holland Hustlers" çetesinin kurucusu olan Dwayne, 1993 yılında hapise girmiş ve 15 sene gibi uzun bir süre içerde yattıktan sonra çıkmıştır. İronik bir biçimde Dwayne, gençliğinde Elizebeta gibi polis olmak istemiş ama LCPD (Liberty City Polis Department) o zamanlar zencileri polis yapmadığı için ırkçılık politikası yüzünden bu onun için de sadece bir hayal olarak kalmıştır.

Dwayne hapishanedeyken dünya çok değişmiştir. Lideri olduğu çetesinin başına eski sağ kolu olan Playboy X geçmiş ve eskiden ondan korkan insanlar artık onu takmaz olmuşlardır. Dwayne bunu büyük bir ruhsal sorun haline getirir, hatta zaman içinde intihar etmeyi bile düşünür. Fakat Niko onun hikayesinde kendi hayatına benzer yönler bulur ve Dwayne' e yardım etmeye başlar. Sonunda Niko Palyboy X' le Dwayne arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Niko' nun ve diğer karakterlerimizin kaderlerini belirlemekte size kalmış... İyi şanslar dilerim... Bowling oynamak ve içki içmekte onun en büyük zevkleri arasındadır. Striptiz klüplerine gitmeyi ve kadınlarla birlikte olmaya bayılır. Güvenilir bir kişidir. Dwayne'le karşılıklı saygı seviyeniz %75' e ulaşınca cep telefonundan onu ararsanız size iki fedaisini yardıma gönderecektir.

HAYAL DÜNYASI VE GERÇEK DÜNYA

Hikayemizin giriş kısmını, nasıl bir yerden geldiğini ve ana karakterlerimizin gelmişlerini geçmişlerini birazcık olsun öğrendikten sonra yazıma kaldığım yerden devam ediyorum arkadaşlar... Evet GTA 4 gerçek anlamda yaşan bir oyun olarak karşımıza gelmiş bulunmakta. Sadece bir karakter üzerine kurulu kısır döngü bir hikayeye nazaran bol yönlü, çok çeşitli hikayelerin işlendiği güzel bir aksiyon filmi edasında yapılmış. Oyunun ve hikayenin gidişatını zaman zaman vereceğimiz kritik kararlarla değiştirebileceğimiz GTA 4 yine bizim oynayış şeklimize göre farklı bir son bulacak. İster önümüze geleni asıp biçen, ahkam kesen acımasız bir kişi oluruz, istersek onca illegal işi yaparken insanlığı, hakkı, hukuku unutmayan bir insan oluruz. Seçim sizin... Mesela buna bir örnek vermek gerekirse, öldürülmesini istenilen bir adamı sonuna kadar kovalayıp onu tam çatının tepesinden aşağıya atacakken bir anda söyledikleri karşısında vicdana gelip onu kurtarabilir, hayatını bağışlayabiliriz...

Oyunda gerçekten birbirinden güzel hikayelere ve karakterlere yer verilmiş derken oyunun ince ayrıntılarınada mutlak suretle değinmek istiyorum...
Peki nedir bu ayrıntılar? Gerçekten önceki nesil oyunlarda tek düzeliğine alıştığımız, birgün olacak inşallah diye dua ettiğimiz, belki bazıları için küçük ama bizim gibi
oyunları oynayanlar değil oyunları yaşayanlar için büyük ayrıntılar...

Grafiklere, seslere, fizik motorlarına deyinmeyeceğim... GTA 4 incelemesi yapan arkadaşlar bunları zaten bizlere yeterince anlattılar. Benim değinmek istediklerim belkide benim bile hala keşfedemediğim kadar fazla olan, ulu orta görünmeyen ama gördüğünüzde ufo görmüş gibi sevineceğiniz güzel şeyler =)

Müsadenizle başlıyorum arkadaşlar...

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

- Mesela motoru güçlü bir araba aldığınızda ve bolca drift yaptığınızda, özellikle 360 derece kendi etrafımda dönmeye kalktığınızda arabanın arka tekerlekleri alev aldığını görürsünüz. Bu gerçek hayatla eş değer bir fizik kuralıdır.

- İnternet cafenin birine girip www.whattheydonotwantyoutoknow.com adresini yazarsanız harita üzerinde ki bircok mekan vs nerde ögrenebilirsiniz...

- Oyunda sürekli araba ile gezmek, görev yapmak yerine birgün boyuncada sürekli yaya olarak gezmeyi deneyin. Bu şekilde çok farklı sahnelere şahit olacaksınız. Mesela yine böyle birgünde yolda yürürken bir müzik grubu gördüm. Dört beş kişi yere koymuşlar çantalarını havanın kararmasına yakın Times Meydanı civarında sokakta küçük bir gösteri yapıyorlardı. Yanlarına gidip ayrıntılara bakmak isterken ekranın sol üstündeki yazıya hayran kaldım. L1 ile bahşiş verebiliyordum. Güzel bir ayrıntı daha...

- Birgün yine ballandıra ballandıra oynuyorum. Keşfede keşfede... Bir şehirden bir şehre geçecektim. Bir baktım bir polis el kol işaretleri yapıyor bana. Hemen frene asıldım, durdum. Kenarı çektiler arabamı. Benden öncede 3 araba cekmişler CEZA YAZIYORLAR =) 75 $ verdim... MAFIA oyunundakine benzer güzel bir sahneydi...

- Bu arada birşey daha dikkatimi çekti, oyunun henüz %35 lerindeyim. 3. şehirdeyim... oyunun başında kazı çalışması yapılan yollar ve köprüler yavaş yavaş bitiriliyor... Sizde dikkat ederseniz oyunun gerçek hayatla ne kadar uyumlu olduğunu görebilirsiniz... LIBERTY CITY gerçekten yaşayan bir şehir.

- Yine tıpkı MAFIA oyununda oldugu gibi gece yine şehir dolaşması yaparken köprüde intihar eden ve onu engellemeye çalışan bir adam gördüm... Harika bir ayrıntı daha... Oyunda insanların günlük hareketleri kadar psikolojik davranışlarınıda ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş.

- Bazı arabalarda zenciler dumanlı cigara alemleri yapıyorlar. Dikkat ederseniz arabanın içi gözükmüyor resmen. Ben ilk gördüğümde araba yanıyor sanmıştım =P
Bizim Jacob' da bu alemleri yapan arkadaşlarımızdan. Bir kere helikopter sürerken yapmıştı. Niko önünü göremeyince baya bir fırçalamıştı Jacob' u =)

- Bunları dün msnde bir arkadaşıma anlatırken oda bana birçok şey anlattı. bagaja ceset sokmak gibi... (sanırım bu görev icabı bir durum)

- Çok güzel ayrıntılar var oyunda. Mesela yolda arabasını tamir edenler, arabasını çaldığımız adamların arabayı kaybetmemek için arabaya tutunmaları ve bizim gaza basmamızla birlikte bizle sürünmeleri gibi... Ayrıca harika bir olay daha anlatayım sizlere. Bir binanın tepesine çıkıp yanınızdan helikopter geçiyorsa eğer koşup sıçrayıp helikopterin ayaklarına tutunabilirsiniz. Aynı şekilde motorla otobanda giderken önünüzde bi kamyon yada tanker varsa motorun üstüne çıkıp kamyonun kasasına atlayabilirsiniz... PARS KİRAZ OPERASYONU hesabı =) Buda EUPHORIA fizik moturunun marifetleriyle alakalı bir durum işte... Azcık reklam olsun =)

- Bu arada trasvesti gördüm arkadaşlar. Oyunda bir çok eksik varken neden travesti koymuşlar bilmiyorum. Bana arabayla gezerken el kol hareketi yaptılar. İnanın cok fahişe görmüştüm oyunda ama travestiler cok daha güzel =) YANLIŞ ANLAMAYIN MODELLEME OLARAK =)

- Birde bu sabah başıma geldi. Otostop ceken ögrenciler var. Üniversite çevresinde giderken başıma geldi. Sırtlarında çantalar...vs Buda cok güzel bir ayrıntı...

- Yolları temizleyenler, dükkan önlerini temizleyen insanlar, kazı çalışmaları yapanlar...vs bunları zaten söylemiyorum bile. Bu arada bir çatışma anında bi arkadaşın başına gelmiş. polis megafondan şu anonsu yapmış... DONT MAKE ME SWEAT yani BENİ TERLETME =) ayrıca dikkat edin bazen polisler gece devriyesi atıyor. Biz genelde araba kullanıp görev yapan bir oyuncu milletiyiz ama inin yürüyün, yaşam gibi oynayın oyunu. ben yine bu polis devriyeleri sırasında yolda yürürken yanıma yaklaştılar ve kafasını dışarı cıkartıp HEY MAN, WHERE ARE YOU GOING? ARE YOU AMERICAN? dedi... bir an dedim şimdi kimlikte ister bunlar =)

- Niko' nun eski bir asker oluşu ve donanma subayı oluşundan mıdır nedir güzel dövüş teknikleri var. Mesela size bıçak çeken biriyle kavga ederken elinden bıçagı alıp ona saplaması gibi... bu arada geçen yine böyle yürüyorduk Michaelle ile... Bir Meksikalı dövmeli kollu vs. grup vardı. geçerken adam bana WHY DID YOU LOOK TO ME dedi (neden bana baktın) sonra çıkardı bıçagı saldırdı üstüme. KESİNLİKLE BİR GÖREV DEĞİLDİ. SADECE YÜRÜYORDUK. harika bir ayrıntı daha...

- Bir kafeye girdigimde orda radyodan çok güzel anonslar geliyor. Birçoğumuz bunları ingilizce oldugu icin dinlemiyoruz ama harika bir atmosferdi gerçekten... Mesela radyoda haberlerde BAŞKANIMIZ BU AYKİ GEZİSİNİ IRAK OLARAK BELİRLEDİ diyordu. bunlar gerçekten önemli ve hoş ayrıntılar...

- Oyunda birkere cep telefonum yenilenmişti ve kamerası falan olmuştu. Ne güzel çıkartıp onun bunu fotoğrafını çekebiliyordum. Sonra save dosyası silinince yeniden başladım ama şimdi öyle birşey keşfedemedim. Bunu yapmasını bilen arkadaşlar var ise yada yeni bir cep telefonu almasını bilen arkadaşlar var ise lütfen benimle irtibata geçsinler. Ayrıca internet üzerinden alışverişlerde faydalı bilgiler bilen arkadaşlar varsa mutlaka bana ulaşsınlar, öğrenmek istiyorum =)

- Panayır alanında, çöp kutusunun birinde bir vibratör bulunuyor. Meraklısı bakabilir. Bende şansıma denk geldim. Yanlış anlaşılma olmasın =)

- Oyundaki golf sahalarına yüksekten bakılınca, yine penisi andıran bir şeklin ortaya çıktığı söyleniyor. Denemedim, sadece edindiğim bir bilgi. Deneyen var mı?

- Oyundaki mekanlarda eski serilere ait haritalar, surfboardlar, kutular, grafitiler vs. bulunuyor. Ayrıca oyunun rakibi olarak gösterilen bir çok oyuna taşlama şeklinde dalga geçercesine yazılar ve resimlerde yer almakta. Saint Row gibi oyunlar için...

- Özgürlük anıtına gizli bir kapıdan girildiğinde şehrin kalbi diye nitelendirilen özgürlük anıtının GERÇEK kalbine ulaşıyorsunuz. Acaib bir durum...

- Eğer Playboy X' i öldürürseniz, Playboy X' in apartman dairesinde Claude Speed' e ait kıyafetleri bulabilir ve giyebilirsiniz. Seçim sizin tabi...

- RockStar' ın başını San Andreas' ta çok ağrıtan "Hot Coffee" moda GTA 4 tede atıfta bulunulmuş. RockStar bizi biraz eğlendirmek için oyuna "Hot Coffee Shop" adlı bir yer eklemiş durumda. Gidere gider yani, yürü be RockStar kim tutar seni =)

- Bohan' da bir apartman dairesi içerisindeki kahve masasının üstünde OG LOC' a ait CD ler mevcut durumda. OG LOC hepimizinde bildiği üzere San Andreas' ın şımarık ve bir okadarda kendini beğenmiş çok konuşan zenci çocuğu =)

- Need Your Clothes, Your Boots, and Your Motorcycle (senin kıyafetlerine, botlarına ve motoruna ihtiyacım var) adlı bir görevde Terminator 2 'ye yine atıfta bulunulmakta. Buda değişik bir ayrıntı tabi...

- Broker' da terkedilmiş bir Burger Shot var. Dikkat edin tinerciler olabilir =)

- Özgürlük heykelinde üstteki kapıların birinin önünde , önünde Hapiness is ... yazan kazak alınabiliyor.

- LCPD Suçlu kayıtlarında yer alan bir kişi, Rockstar' ın bir diğer oyunu olan Manhunt' taki Carcer City' de yaşıyor. İlginç bir ayrıntı daha...

- Oyunda çeşitli yerlerde uzun sakallı ve takkeli imama benzeyen adamlar çıkıyor. Eğer dikkat ederseniz birde kafasında kipa olan Yahudi din adamları var. Müslüman olanlar selam, yahudi olanlarsa çuvi diye selam veriyorlar. Oyunda dinler arası farklı kültürleride koymuşlar. Bu arada oyunda bir çok taksici Yunanistan ve Hindistan göçmeni. Arabalarına çarptığınız zaman arabadan inerek Yunanca MALAKA diyerek sizin bir aptal olduğunuzu (kibar olarak söyledim) söylüyor...

- Arabanız ile giderken gündüz vakti ışıkları açmak istiyorsanız kare tuşuna basılı tutun. Gece ışıklarınız açıkken yine kare tuşuna basılı tutarsanız uzunları yakarsınız. Aynı şekilde yine basılı tutarsanız ışıklarınızı eski haline döndürürsünüz. Önceki aracı uyarmak isteyenlere güzel bir ayrıntı daha =)

- Arabalarda oyunda lisansları alınmamış olsada hem resimsel olarak hemde teknoloji olarak güzel birşekilde aktarılmış. Bazı arabaların ABS fren sistemleri yokken bazılarınında var. Buda bize daha kolay ve teknolojik bir kullanım farkını sunuyor.
- Arabaların bazılarında çok gelişmiş otomatik GPS ekranı bulunmakta. Biraz kulak verirseniz ingilizce olarak size gideceğiniz yeri sesli olarak tarif ediyor. Sağa yada sola dönmenizi, dümdüz gitmenizi falan söylüyor.
- Bu arada otobüs duragında bekleyen insanların gerçektende gelen otobüse bindiklerinide gördüm. Ayrıca telefon klubesinde konuşan adamların yanı sıra akşam fahişelere laf atan grup halindeki gençlerde var. Ayrıntı üstüne ayrıntı yakalıyorsunuz oyunda iyice incelerseniz... Sabah kepenkleri açıp dükkanının camlarını silen adam gördüm. İnanmayanlar varsa lütfen dediğim gibi gerçekçi ve sabırlı oynasınlar =)

- Oyunun en büyük eksiği köpek kedi çocuk gibi ayrıntıların olmamasıydı bana göre... Kocaman yaşayan bir şehrin vazgeçilmez ayrıntılarıdır bunlar. Ama bir arkadaşımın dediğine göre ilerleyen bölümlerde bir çocuk karşımıza çıkıyormuş. Bilmiyorum nekadar doğru...

- Oyundaki bir çok gökdelene asansör yardımıyla çıkabiliyoruz. Yukardan koca şehre bakabiliyoruz. İllaki bir helikopterimizin olmasına gerek yok bunun için. Hatta ben çok caniyim, şeytana uymadan duramam, yaşasın sadizm diyen arkadaşlarımız varsa gökdelenlerin teras katlarındaki insanları aşağıya itebilirler... =)

- Oyunda cep telefonunuz çok işinize yarayacak. İstediğiniz zaman hastane, polis merkezi ve itfaiyeyi arayabilirsiniz. Ben adama birkere vurdum. İçim cız etti, indim aradım. Ambulans geldi ve adamı kurtardı. İçim rahat etti. Sonra oyunda cami aradım bulamadım =)

- Oyunda birçok mekan sizin tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Ben şans eseri birçok fast food, disco ve bar buldum. Sizler oralara girdikçe haritada simge olarak beliriyor. Ama ne hikmetse iki üç tane bulduğum rock bar gibi mekanlar bir türlü çıkmadı haritamda. Bende anlamadım niye olmadığını...
- Benimde başıma geldiği üzere geceleri tenha mekanlarda yaya olarak dolaşırsanız başınıza bir çok bela geliyor. Deneyin görün...

- Bu arada bir anda kendinizi bir çatışmanın içinde bulabilirsiniz. Mafyalar sizi kıyafetlerinizden ötürü yada bindiğiniz arabadan ötürü sizi başkalarıyla karıştırıp "Seni tanıdım, gebereceksin" naralarıyla öldürmeye kalkabilirler... Bir anda ne oluyoruz ya diyebilirsiniz... Eşgal bozuk olunca dertler derya oluyor tabi =)

- Oyunda herhangi bir olaya karıştığınızda yada ulu orta bir adam öldürdüğünüzde, araba çaldığınızda etraftaki insanlara dikkat edin. Aralarından biri yada bir kaçı cep telefonlarını çıkartıp hemen polisi arıyorlar. Olay yerinden uzaklaşsanız bile sizin bilgilerinizi yada vasıta bilgilerinizi polise veriyorlar. Onlarda sizin peşinize düşüyor.

- Eğer bir arabayla bir yayaya çarpıp arabanın önünü yanını kana buladıysanız yada bir çatışmada, kavgada üstünüz başınız kan olduysa bir an önce onu temizlemeye bakın yoksa polisler durumu farkettiklerinde sizin için hiç hoş olmuyor. Zaten eşgal bozuk birde vaziyet harap, aman gözünüzü seveyim dikkat edin =)

- Oyunda herşeyi kendinize siper olarak kullanabiliyorsunuz ama arkasına saklandığınız şeyin dayanıklı olmasına dikkat edin. Aksi taktirde kurşun onuda deler geçer sizide deler geçer =) Bu arada arabaların yakıt depolarına ateş ederek tek mermide havayi fişek gösterisi yapabilirsiniz... Yada insanları kafadan vurarak ağrısız sızısız ölmelerine yardımcı olabilirsiniz. İnsanlık daha ölmedi arkadaşlar, unutmayın...

- Hiç bir fahişenin telefonunu aldınız mı? Ben aldım. Birazcık ingilizce bilmeniz ve konuşmalara kulak vermeniz yeterli olacaktır. Bir telefon çakıyorum, taksiye atlıyor geliyor. Parasıyla değil mi kardeşim? İsteyene telefonu verebilirim. Öööörgh iğrenç bir espriydi kabul ediyorum arkadaşlar...

- Ya hepimizin iyi ingizlice biliyor olması şart yada bu oyunun Türkçe yapılması şart. Çünkü eminim çok fazla ayrıntı kaçırıyorsunuz. Yolda sivil polisler var ve hep istihbarat halindeler. Polisin olmadığı bir yerde araba çalarken bir anda arama çıktı hakkımda. Konuşmalardan bunu çok iyi anlayabiliyorsunuz. Etrafta siviller geziyor. Ayrıca insanlar sizin hakkınızda yürüyüşünüzle olsun, tipinizle olsun birçok dedikodu yapıyorlar... Ben bazen çok gülüyorum gerçekten...

- Arabadan sadece uzi ile ateş etmek yokmuş. Pompalı veya molotof kokteylide kullanabiliyormuşuz. Ben denemedim ama en kısa zamanda deneyeceğim...

- Oyunda birkere helikopterle yüksek irtifaya çıkıp denize atlamak ve olacakları izlemek istedim. Helikopterden kendimi atmamla beraber altımdan geçen yolcu uçağının kanadına düştüm. Sonra tutunamadığım için yuvarlanarak denize çakıldım. Merak ettiğim şu... Uçaklara temasta bulunabiliyorsak yazılım ile bunlara belli bir
kütle ve etkileşim yüklenilmiş demektir. Acaba uçak düşürebilir miyiz? Çok mu abarttım?

- Bu arada sadist arkadaşlarımız için bir ayrıntı daha. Güzel bir yeraltı metrosuna inip metro tam gelecekken bir yolcuyu raylara doğru itebilirsiniz. Yazıklar olsun bize bu tarz hayal dünyasını aşılayan oyun dünyası zihniyetine...

ve daha bir çok ayrıntı oyun içinde bizleri bekliyor... İstemediğiniz kadar çok şeye şahit oldum. Ama geri kalanları sizler keşfedin diye yazmıyorum. Gerçekten önümüzde çok geniş, çok ayrıntılı bir oyun var. İsteyen oyun gözüyle oynar alır bitirir, isteyen yaşayarak oynar bakarken görür... Seçim tabiki sizin... Bu arada Niko Bellic hakkında size bir kaç link vermek istiyorum belki ilginizi çeker... Beni dinlediğiniz için teşekkürederim arkadaşlar. İyi oyunlar ve iyi yaşamlar dilerim. Saygılarımla...

ALINTIDIR..
http://gtaturk.hareketforum.biz
JokeR
General
General
JokeR

GTA 4 - Bilgiler... Empty
MesajKonu: Geri: GTA 4 - Bilgiler...   GTA 4 - Bilgiler... EmptySalı Mart 30, 2010 4:04 pm

yorumlar lütfen..
http://gtaturk.hareketforum.biz

GTA 4 - Bilgiler...
1 sayfadaki 1 sayfası